Brezplačno svetovanje
Plantellini nasveti za vrtnarjenje
Vrtnarjenje nam nudi užitek, rekreacijo in sprostitev doma, a hkrati v naravi. Omogoča nam uživanje v lepo urejenem vrtu, ali pa vzgojiti domače sadje in zelenjavo, ob tem pa nas spodbuja k varovanju planeta. Vrtnarite z nami.

Poberimo domače seme in prihranimo
Nabiranje semen je ne le koristno za ohranjanje biotske raznovrstnosti in spodbujanje trajnostne rabe rastlin, temveč tudi odličen način varčevanja. S pravilnim nabiranjem in shranjevanjem semen namreč lahko prihranimo denar, ki bi ga sicer porabili za nakup novih semen vsako leto.
Preberi več
Čiščenje in priprava vrta po poplavah
Poplave lahko povzročijo veliko škodo na vrtu, vendar pa pravilna obnova lahko omogoči, da se vaš vrt hitro vrne v prejšnje stanje. Ko se voda končno umakne, pa se začne pravi izziv - kako obnoviti in urediti vrt, da bo spet zelen, cvetoč in poln življenja? V tem članku vam predstavljamo koristne nasvete, kako se lotiti obnove vrta po poplavah.
Preberi več
Sprememba klime povzroča naval bolezni in škodljivcev rastlin
Posledice podnebnih sprememb so tudi v Sloveniji že precejšnje in izmerljive. V zadnjih letih smo se lahko tudi sami prepričali,…

Poletna nega v zelenjavnem vrtu: top 5 rešitev za težave
Pridelovanje zelenjave postaja pomemben del našega življenja. Zlasti pri poletni negi zelenjavnega vrta se ves čas srečujemo z izzivi, ki imajo lahko za posledico tudi slabši pridelek.
Preberi več
Neugodne vremenske razmere vplivajo na naš pridelek
V poletnem času so različne vrtne kulture v občutljivejši fazi rasti, zato jih neugodne vremenske razmere zelo prizadenejo. Hitra nihanja temperatur, toča, suša ali močan veter, izčrpavajo rastline. Kljub temu pa lahko pridelamo slasten in zdrav pridelek.
Preberi več
Vpliv dežja na vaše rastline – preprečite gnitje korenin
Vpliv dežja na vaše rastline je neizogiben del vrtnarskega izziva, še posebej v obdobjih, ko deževje postane obilnejše. Čeprav je voda ključna za rast in razvoj rastlin, prekomerna izpostavljenost vodi in njeno zastajanje lahko privedeta do gnitja korenin, kar lahko negativno vpliva na zdravje in produktivnost vašega vrta.
Preberi več
Fungicid: nov način eko varstva rastlin pred boleznimi
V domačem vrtu se redno soočamo s številnimi glivičnimi boleznimi, ki hitro uničijo naše rastline in nam močno zmanjšajo pridelek, za katerega se dnevno trudimo. Preverite novost, ki je nastala s pomočjo moderne tehnologije za učinkovito rabo na ekološkem vrtu.
Preberi več
Pelargonije so na balkonih obvezne
Pelargonije so raznolike rože, ki nas očarajo s svojo lepoto, vonjem in izjemno prilagodljivostjo. Od njihovih barvitih cvetov do dišečih listov, pelargonije so več kot le rastline - so prava paleta čudes, ki navdušuje tako vrtnarje kot ljubitelje naravne lepote. Pridružite se nam na raziskovanju teh čudovitih rastlin in odkrijte, zakaj so pelargonije postale ene najljubših cvetlic naših vrtov in domov.
Preberi več
Podaljšajmo cvetenje rož
Balkonske rastline so proti koncu poletja v polnem razcvetu in ker so tako lep okras, si ga želimo čim dlje tudi obdržati. Poleg rednega zalivanja je pomembno zagotoviti ustrezno hranjenje rastlin z gnojili, ki spodbujajo dolgotrajen cvetni razvoj.
Preberi več
Uspešni v boju s škodljivci in boleznimi
Ob prihodu toplega vremena se na vrtove zopet prikradejo poletne nadloge: škodljivci, bolezni rastlin in nepredvidljive vremenske neprilike. Čeprav nimamo nadzora nad nekaterimi dejavniki, pa lahko vseeno ukrepamo vnaprej, da zaščitimo svoj vrt. V tem članku vam bomo predstavili nekaj učinkovitih nasvetov, kako pripraviti svoj vrt na te izzive in ohraniti rastline zdrave ter bujne.
Preberi več
Preveč vode rastlinam škoduje
Ob poletni vročini postane redno zalivanje ključnega pomena za ohranjanje zdravih in bujnih rastlin. Vendar pa se ob pogostem zalivanju pojavlja ena pomembna težava - iz tal se izpirajo dragocene hranilne snovi, ki so ključne za rast in razvoj rastlin. To izpiranje lahko privede do pomanjkanja hranil, kar negativno vpliva na vitalnost in odpornost rastlin.
Preberi več
Morske alge za dober pridelek
Vrtnarji vemo, da brez pravih hranil ne bo dobrega pridelka. Živimo v času klimatskih sprememb, kupljena hrana pa je zelo draga in tudi ne dovolj zdrava, zato je domači vrt izjemnega pomena. Da pridelamo za sprotno porabo in še za ozimnico, pa moramo poskrbeti za vrtnine z ustreznim gnojenjem. Prava izbira bodo morske alge.
Preberi več
Poletno obrezovanje žive meje
Konec junija je zadnji čas, ko pred prihajajočim poletjem temeljito obrežemo žive meje. Pri izbiri primernega dneva za obrezovanje je priporočljivo izbrati malo hladnejši in oblačen dan. Ta ukrep je še posebej pomemben za zimzelene rastline, ki so občutljive na poškodbe zaradi intenzivnega sonca in vročine takoj po obrezovanju.
Preberi več
Potonike: Kraljice cvetličnih vrtov
Danes so potonike postale ena izmed najbolj priljubljenih vrtnih rastlin. Njihova raznolikost v barvah, velikostih in oblikah ponuja nešteto možnosti za oblikovanje čudovitih vrtnih aranžmajev. Njihovi močni vonji in privlačnost za metulje ter druge žuželke pa dodatno obogatijo vrtno okolje.
Preberi več
Foliarno gnojenje – se splača ali ne?
Foliarno gnojenje postaja tudi med ljubiteljskimi vrtičkarji vse bolj priljubljeno. Deloma zato, ker se zdi preprostejši način za reševanje težav s hranili za rastline. Poraba gnojila za pripravo škropiva je manjša, pa še idealno je z vidika ohranjanja okolja. Če se sprašujete, ali zadostuje za prehranjevanje rastlin in ali lahko s takim načinom dosežete še kake druge koristi pa še privarčujete, preberite več.
Preberi več